Na Podkově 84
569 92  Bystré u Poličky
Česká republika
hotel roku

Městské muzeum v Poličce

Centrum Bohuslava Martinů

Navštivte zajímavé akce

VÝSTAVA: Jarní výstava Od zrníčka k bochníku

Velikonoční výstava ve třídě B. Martinů bude tentokrát zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků.

JARO 1JARO 3JARO 7JARO 10JARO 13

 

25. února – 14. května 2017

Na jaře začíná nový hospodářský rok a právě o Velikonocích se udržovaly mnohé zvyky pro zdar zasetého obilí, které mělo zajistit výživu rodiny na celý rok. Během Velkého pátku se také omývalo všechno náčiní, které přišlo do styku s chlebem. Samotný mazanec – bochánek je nejstarším kynutým obřadním pečivem. Nekvašený chléb je ústředním symbolem křesťanských i židovských Velikonoc. V lidové slovesnosti se pomocí chleba dají vyjádřit vlastnosti lidí i vztahy k majetku a k zaměstnání.

Dnes chleba považujeme za obyčejnou a nejběžnější potravinu. Málokdy si uvědomujeme, co práce se skrývá za jeho přípravou a že vše začíná už od zrníčka. Děti se seznámí se základními druhy obilovin a postupem zemědělských prací. Ne vždy však svítilo přívětivé slunce – proto budou připomenuta i období půstu, hladu a neúrody a používání náhražek mouky. Představena budou řemesla – mlynářství a pekařství. Děti si prohlédnou napodobeninu ústí pece, dřevěnou díži, míry na obilí a mouku, slaměné ošatky a jiné předměty. Některé náčiní budou moci vzít do ruky.

Na základě srovnání života v minulosti a současnosti výstava poukáže na důležitost hospodárného zacházení s potravinami a střídmosti ve stravování.

 

Hotel Bystré *** na Vysočině představuje příjemné ubytování v blízkosti přírody. Nachází se v centru malého městečka Bystré, nedaleko Svitav a krásného města Polička. Nově zrekonstruované historické budovy hotelu jsou často a opakovaně vyhledávány návštěvníky pro svou příjemnou atmosféru a ochotný personál. Hotel Bystré je Family friendly – tedy hotel přátelský k rodinám s dětmi. Nabízí také bezbariérové ubytování a je vhodný i pro tělesně postižené, seniory, rodiny s malými dětmi (kočárky) a podobně.

© 2012–2017 hotel-bystre.cz Created by Zserver

Hotel Bystré v Bystrém hodnocení