Na Podkově 84
569 92  Bystré u Poličky
Česká republika
hotel roku

Zajímavé kulturní akce v okolí

Panorama Bystré ze zámecké zahrady

Perličky z bysterských dějin

Město Bystré:  

geo fun, hra co svět nevidělS chytrým telefonem za filmem Všichni dobří rodáci

V rámci zábavné mobilní aplikace GEOFUN vznikla hra na motivy legendárního filmu Všichni dobří rodáci. Ta Vás provede po stopách slavného filmu u nás, v Bystrém.

Vše začíná u Stromu rodáků s výhledem na městečko. Aplikace vás zde přivítá a poví vám nemálo zajímavého z filmu, ukáže záběry z něho a přidá komentář pana režiséra. Postupně jste pak ve hře navigováni po Bystrém a poznáváte další střípky ze zákulisí natáčení filmu. Po úspěšném dokončení procházky s chytrým telefonem v ruce následuje odměna. V podobě informací o režisérovi Vojtěchu Jasném, které jste se dosud nikdy nedočetli. Celé putování po Bystrém je doprovázeno i otázkami, takže se vyplatí na film dopředu podívat. Je velmi zajímavé sledovat, jak se filmová místa postupem času změnila.

Více na www.geofun.cz/vsichni-dobri-rodaci/

Město Polička

Poličské hradby

  Obrazová galerie rodu Hohenemsů – ze zámku Bystré u Poličky

Díky iniciativě muzea se  podařilo v roce 1989 soustředit unikátní kolekci obrazů galerie rodu Hohenemsů přímo v Poličce, kde byla díla nákladně restaurována.

Ve sbírce jsou zastoupeny portréty, krajinné výjevy, alegorická a náboženská díla. První obrazy sbírky vznikly v 16. století. Až do roku 1803 byla kolekce umístěna na rodovém sídle Hohenems v západním Rakousku, poté společně s rodem přesídlila na zámek v Bystrém u Poličky. Nejstarším obrazem hohenemské obrazárny je Madona (1530) holandského mistra Jana Gossaerta zv. Mabuse. Nejpozoruhodnějším dílem je rozměrné plátno nizozemského malíře Anthoniho Bayse Zahradní hostina Hohenemsů (1578), které nemá jako skupinový renesanční portrét ve střední Evropě obdobu. V révou obrostlém loubí ideální renesanční zahrady je u tabule shromážděno 54 osob – členů rodu Hohenemsů, jejich příbuzných, muzikantů a sluhů.

 

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov letecký pohledHrad Svojanov
569 73 Svojanov 1
Tel.: 461 744 105, mobil: 739 339 991
e-mail: hrad@svojanov.cz
IČ: 00194620, DIČ: CZ00194620
Setóna je v plném proudu i na Svojanově. Na hrad se  vrátily poštolky,  aby tady odchovaly svá mláďata. Na gotické zahradě o víkendu rozkvetly  květiny. Hrad se  probouzí k životu…
Teplé počasí láká lidi opět do přírody. Také proto hrad Svojanov otevírá brány turistům o měsíc dříve než ostatní památkové objekty. První návštěvníci si budou moci hrad prohlédnout již v sobotu 1. března. Tak jako každý rok i letos hrad nabídne spoustu novinek. V loňském roce si hrad prohlédlo 42 000 osob. Snahou správy hradu je tento počet udržet i v nadcházející sezónu. V zimním období hrad prošel generálním úklidem a je tedy připraven ukázat se návštěvníkům v plné kráse. Po dokončení celkové rekonstrukce hosté již nebudou obtěžováni stavebním ruchem. Ačkoliv drobné stavební práce jsou připraveny i na letošní rok, návštěvnického provozu se dotknou minimálně a proběhnou v měsících mimo hlavní sezónu.
První překvapení návštěvníky čeká hned při vstupu v předhradí. Zde na nádvoří bývalého poplužního dvora jsou nově umístěny tři barokní sochy z Mariánského sloupu v Poličce. Další novinka stojí na hradbách vnitřního hradu. Před průčelím renesančního paláce stojí nová zvonice, která spolu s dřevěným křížem připomíná bývalou kapli sv. Kateřiny, jež v těchto místech kdysi stála. Asi největší změnou však prošla hradní restaurace. V zimních měsících prošla rekonstrukcí. Došlo zde k nové výmalbě v jemném kávovém odstínu, stěny byly obloženy stylovými dřevěnými kazetami. Celý prostor byl nově nadekorován rytířským brněním, meči, loveckými trofejemi a dobovými vyobrazeními hradu. Současně v novém roce získala restaurace novou provozovatelku. V rámci výběrového řízení se jí stala Světlana Konečná ze Svitav. Její největší devízou je, že na hradě v minulosti pracovala a má tedy velmi jasnou představu o náročném provozu restaurace. „Hodlám maximálně využít potenciál, který tato restaurace i se souvisejícími provozy nabízí a chci zajistit, aby provoz samotné restaurace reprezentoval celý hrad jako oblíbený výletní cíl Pardubického kraje“, uvedla nová provozovatelka. Nabídku chce zaměřit především na pokrmy tradiční české kuchyně.
Hrad Svojanov je od roku 1910 vlastnictvím města Poličky a je bezesporu nejvýznamnějším městským památkovým objektem. Kromě prohlídkových okruhů a restaurace nabízí také u nás ojedinělou možnost ubytování ve stylovém hradním penzionu.

V březnu a listopadu o víkendech a státních svátcích od 10 do 17 hodin.
V dubnu, květnu a říjnu denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
V červnu a září denně včetně pondělí od 9 do 17 hodin.
V červenci a srpnu denně včetně pondělí od 9 – 18 hod.
Miloš Dempír

 

Hotel Bystré *** na Vysočině představuje příjemné ubytování v blízkosti přírody. Nachází se v centru malého městečka Bystré, nedaleko Svitav a krásného města Polička. Nově zrekonstruované historické budovy hotelu jsou často a opakovaně vyhledávány návštěvníky pro svou příjemnou atmosféru a ochotný personál. Hotel Bystré je Family friendly – tedy hotel přátelský k rodinám s dětmi. Nabízí také bezbariérové ubytování a je vhodný i pro tělesně postižené, seniory, rodiny s malými dětmi (kočárky) a podobně.

© 2012–2017 hotel-bystre.cz Created by Zserver

Hotel Bystré v Bystrém hodnocení